Today is School Bus Driver Appreciation Day!
Thank you to all our wonderful School Bus Drivers, Van Drivers, Bus Stop Supervisors, Bus Associates, and Substitute Bus Drivers. It takes a village and we certainly have the best! You do an awesome job and are appreciated by all of us!
9 days ago, Central Office
#BeABobcat
#APlaceToBelong
10 days ago, Central Office
Benton Community girls' track team
Front Row: Sarah Wright, Piper Nelson, Jaida Lyons, Danika Nolte, Graisee Schluter, Emma Townsley, Nevaeh Miller
Second Row: Ana Glawe, Ashlee Michels, Abigail Jones, Ashlyn Drahos, Kennedy Lohrer, Haiden Moore, Mabry Sadler, Katilynn Guldner
Third Row: Avery Palmer, Ava Collum, Belle Werner, Sloan McVay, Calista Nolte, Aubrey Kelly, Sophia Seeck, Aliyha Fisher
Fourth Row: Azeriah Johnson, Libi Frese, Emily Kulbartz, Nova Selck, Janessa Bries, Megan Krug, Layna DeMoss, Ellaina Mahan
Back Row: Hannah Swenson, Stella Tjelmeland, Olivia Brendes, Avery Kramer, Aubreyanna Dvorak, Bella De Nooy, Kyra Kauder
13 days ago, BC MS/HS
Benton Community boys' track team
Front Row: Malique Hendersen, Owen Tjelmeland, Luke Garrett, Marvin Johnson, Vince Nekvinda, Isaac Morris, Easton Pfiffner, Carson Bruns
Second Row:, Brennen Blegen, Evan Martin, Gavin Brooks, Cade Volesky, Brayden Suiter, Peter Rashidi, Carter Holmes
Third Row: Owen Von Ahsen, Grant Volesky, Eli Patterson, Brody Timmerman, Caleb Olson, Evan Patterson, Noah Pickart
Fourth Row: AJ Wilson-Miles, Kaden Wright, Cameron Schulte, Ethan Schwake, Jack Lange, Bryce Bruns, Isaiah Franck
Fifth Row: Will Clausen, Dusty Garrett, Gabe Pugh, Brock Corrigan, Colin Reiners, Sage Edberg
Back Row: Ben Hahn, Jayden Beck, Asa Frese, Will Schanbacher, Kaleb Hupke, Cameron Shears, Reid Doyle
13 days ago, BC MS/HS
Benton Community boys' soccer team
Sitting: Rodrigo Diaz
First Row: Kevin Portillo, Casey Gessner, Steven Block, Colby Arnold, Luis Araiza, Elijah Kupka
Second Row: Ryan Koehler, Weston Kaestner, Jace Biery, Jonah Gorsh
Caleb Gessner, Juan Ponce, Parker Mitchell
Back Row: Mario Talavera, Braeton Havill
Ty Kulbartz, Quincy Gilbert, Troy Kupka, Luke Lange, Kade Andrew, Kenneth Gonzalez
13 days ago, BC MS/HS
Benton Community Girls' Soccer team
Front Row: Belle Janssen, manager, Morgan Schulte, Karlee Voss, Piper Nelson, Baileigh Waddell, Evelyn Mahan, Hannah Moeller, Kennedy Donald, Alivia Pfiffner, manager
Middle Row: Ava Rinholen, Sandreana Lamer, Maddie Rammelsberg, Ellie Williamson, Kaelyn Birch, Payton Armstrong, Avary Tjelmeland
Back Row: Coach Thomas Trainer, Kiera Coffin, Haley McMahon, Morgan Brown, Ashlee Michels, Dani Werning, Sloane Slouha, Kaci Voss, manager
13 days ago, BC MS/HS
Benton Community girls' golf team
Front Row: Hailey Suiter, Savannah Rickels, Emma Bange, Halle Sobaski, Madelyn Kenny, Kayley Dirks
Back Row: Coach Tyler Comisky, Hallie Niebes, Tegan Bertka, Kierstyn Wacek, Katelyn Covington, Emily Kulbartz, Coach Travis Dirks
13 days ago, BC MS/HS
Benton Community JV Girls Soccer team
Front Row: Madison Kinion, Grace Swore, Avery Kramer, Marin Mitchell, Alexandra Welte, Ava Meyer, Dani Portillo, Anastasia Brunssen
Back Row: Gracie Fry, Jordan Voelkel, Izzy Schoettmer, Brianna Gahring, Coach Thomas Trainer, Ellaina Mahan, Georgie Holmes, Ava Kleinmeyer, Avery Gritsch
13 days ago, BC MS/HS
Benton Community JV Boys Soccer Team
Sitting: Jamie Myers
Front Row: Ivan Sherrill, Jonah Bergert, Tanner Miller, Braden Martin, Graham Wallace, Brian Araiza
Back Row: Dylan Brecht, Tristen Cook, Hayden Bange, Treyvan Sharp, Caleb Kaump, Will Becker, Jaydon Beck, Drew Ballard
13 days ago, BC MS/HS
13 days ago, Central Office
For more information, visit our website at
www.benton.k12.ia.us and click on employment.
#BeABobcat
#APlaceToBelong
14 days ago, Central Office
Benton girls’ golf team travels to Anamosa; boys’ travel to Stone Creek
-Courtesy of Jim Magdefrau
Benton girls' golf
Wednesday, April 17, 2024, at Fawn Creek Country Club, Anamosa
Team scores
Anamosa 370
Benton 407
Camanche 415
Union 433
West Liberty 506
Lone Tree 603
Benton scores
Halle Sobaski 40 46 - 86 (runner up medalist)
Madelyn Kenny 48 54 - 102
Hailey Suiter 48 57 - 105
Tegan Bertka 64 50 - 114
Medalist - Kennedy Ward, Anamosa, 86
Benton boys' golf
Wednesday, April 17, 2024, at Stone Creek Golf Club, Williamsburg
Tater Tough Memorial Invitational
Benton scores
Ryan Spina 44 41 - 85
Cole Junge 49 46 - 95
Trayton Lentner 56 50 - 106
Marcus Newton 45 43 88
Braiden Moore 46 46 - 92
Brock Silhanek 55 43 - 98
Medalist - Jackson Price, Newton, 75
Team scores
Williamsburg 323
Oskaloosa 324
Clear Creek Amana 331
Mount Vernon 337
Mid-Prairie 343
Newton 347
Keota 350
Benton 360
Anamosa 367
14 days ago, BC MS/HS
For more information, visit our website at
www.benton.k12.ia.us, and click on employment.
#BeABobcat
#APlaceToBelong
15 days ago, Central Office
“My favorite thing about being a Bobcat is the supportive nature of the staff. I know on any given day, I have a whole team of people who are there for me”
15 days ago, Central Office
School will dismiss at 1:00 p.m. today, Wednesday, April 17.
#BeABobcat
#APlaceToBelong
15 days ago, Central Office
Benton Girls Wrestling Golf Outing Fundraiser
Saturday, June 1st at Tara Hills
Register using the QR Code
For questions contact Coach Hoeck
jhoeck@benton.k12.ia.us 16 days ago, BC MS/HS
Benton and Belle Plaine travel to Williamsburg boys’ track meet
-Courtesy of Jim Magdefrau
Williamsburg Co-ed Invitational
Monday, April 15, 2024, at Williamsburg
Boys’ team scores
Prairie, CR 145
Solon 112
Clear Creek-Amana 79
Williamsburg 77
Grinnell 54
Washington 46
CPU 46
Benton Comm 44
Mt Vernon 40
Vinton-Shellsburg 28
Belle Plaine 27
Iowa Valley 25
Regina, IC 14
Mid-Prairie 12
English Valleys 11
Benton boys’ results
High jump - 2 Eli Patterson 6-6
Shot put - 5 Brennen Blegen 52-7
Discus - 5 Brennen Blegen 145-8
800 sprint medley - 7 Owen Tjelmeland, Grant Volesky, Easton Pfiffner, Owen Von Ahsen 1:42.37
3200 - 8 Isaac Morris 10:59.46
Shuttle hurdle - 7 Brody Timmerman, Brock Corrigan, Will Schanbacher, Owen Von Ahsen 1:08.48
4x200 - 5 Evan Martin, Owen Tjelmeland, Easton Pfiffner, Carson Bruns 1:33.81
110 hurdles - 4 Eli Patterson 16.78, 8 Brody Timmerman 17.69
200 - Carson Bruns 22.25
400 hurdles - 3 Owen Von Ahsen 58.66
Belle Plaine results
Long jump - 5 Lane Vokoun 20-3
Discus - 6 Riley Simmons 143-9
400 - Sam DeMeulenaere 52.08
110 hurdles - 2 Lane Vokoun 15.72
800 - 2 Sam DeMeulenaere 2:02.31
16 days ago, BC MS/HS
17 days ago, Central Office
#BeABobcat
#APlacetoBelong
17 days ago, Central Office
Belle Plaine and Benton do well at co-ed track invite in Van Horne
-Courtesy of Jim Magdefrau
Bobcat Co-ed Invite
Bobcat Stadium
Van Horne, IA
Thursday, April 11, 2024
Team Standings
Williamsburg 136
Vinton-Shellsburg 111
Benton 94.5
CPU 59
Xavier 57
Oelwein 54
HLV 54
Independence 37.5
Regina 31
Belle Plaine 24
Benton JV 14
Columbus 4
Valley Lutheran 1
Benton girls’ results
High jump - 5. Piper Nelson 4-4
Long jump - 2. Layna DeMoss 15-2.50
Shot put - 1 Ana Glawe, 36-8
Discus - 2 Ana Glawe 107-10, 5 Emily Kulbartz JV 86-2
800 sprint medley - 1 Kennedy Lohrer, Ashlee Michels, Ashlyn Drahos, Layna DeMoss 2:05.43
4x800 - 1 Jaida Lyons, Abbie Jones, Kyra Kaiser, Aubrey Kelly 10:56.92
Shuttle hurdle - 1 Mabry Sadler, Belle Werner, Haiden Moore, Sophia Seeck 1:13.17
4x200 - 2 Mabry Sadler, Ashlyn Drahos, Piper Nelson, Ashlee Michels 1:59.09
100 hurdles - 4 Sophia Seeck 18.39, 5 Belle Werner 18.40
800 - 3 Jaida Lyons 2:38.92, 7 Abbie Jones 2:46.19
4x100 - 5 Mabry Sadler, Ashlyn Drahos, Haiden Moore, Ashlee Michels 55.44
4x400 - 3 Abbie Jones, Aubrey Kelly, Jaida Lyons, Layna DeMoss 4:43.25
Boys’ team standings
Williamsburg 110
CPU 107
Benton 99
Mount Vernon 85
Oelwein 76
Iowa Valley 58.5
Independence 41.5
Belle Plaine 40
Vinton-Shellsburg 35
Xavier 24
Columbus 24
English Valleys 23
Regina 6
HLV 5
Benton JV 4
Benton boys’ results
High jump - 2 Eli Patterson 6-0
Shot put - 4 Brennen Blegen 50-3, 5 Carter Holmes 47-7.5
Discus - 4 Brennen Blegen 153-5
800 sprint medley - 1 Easton Pfiffner, Owen Tjelmeland, Carson Bruns, Evan Martin 1:42.99
4x800 - 6 Isaac Morris, Caleb Olson, Jack Lange, Cade Volesky 9:32.24
Shuttle hurdle - 3 Brody Timmerman, Brock Corrigan, Owen Von Ahsen, Eli Patterson 1:07.10
1600 distance medley - 7 Grant Volesky, Owen Von Ahsen, Will Schanbacher, Jayden Beck 4:07.59
400 - 5 Gabe Pugh 57.40, 6 Evan Martin 57.79
4x200 - 2 Easton Pfiffner, Owen Tjelmeland, Gavin Brooks, Carson Bruns 1:34.72
110 hurdles - 4 Eli Patterson 16.51, 5 Brody Timmerman 17.19
200 - 2 Carson Bruns 23.51
400 hurdles - 2 Owen Von Ahsen 59.97, 6 Brody Timmerman 1:02.71
1600 - 7 Isaac Morris 5:08.67, 8 Caleb Olson 5:13.28
4x100 - 4 Easton Pfiffner, Gavin Brooks, Owen Tjelmeland, Carson Bruns 46.06
4x400 - 4 Easton Pfifner, Owen Tjelmeland, Evan Martin, Eli Patterson 3:46.12
17 days ago, BC MS/HS